piątek, 6 lipca 2012

Remont a przebudowa


   Planujesz wykonanie prac remontowych? Sprawdź, do jakiej grupy robót kwalifikują się planowane przez Ciebie prace. Niektóre z nich wymagają zgłoszenia, niektóre zaś pozwolenia na przeprowadzenie.
   Warto w celu rozwiązania nieścisłości sięgnąć do przepisów Prawa Budowlanego. Wskazują one, że remont mieszkania to rekonstrukcja stanu pierwotnego, którą można wykonywać przy użyciu tych samych bądź innych materiałów budowlanych niż te użyte za pierwszym razem. Wymiana instalacji elektrycznej czy grzewczej wciąż kwalifikują się do prac remontowych.
   Remont budynku wymaga zgłoszenia. Jeśli zaś budynek jest zabytkiem lub posiada tego typu elementy to należy ubiegać się o pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych. Nie możemy jednak sami ich wykonywać. Potrzebna będzie osoba przeszkolona do tego typu prac.
   Remont mieszkania nie wpływa na parametry techniczne bądź użytkowe danego obiektu w przeciwieństwie do tak zwanej przebudowy. Jest nią na przykład montaż lukarny, powiększenie otworów stolarki okiennej bądź drzwiowej czy też modyfikacje związane z konstrukcją dachu. Na tego typu prace musimy uzyskać zgodę. Rozbudowa budynku, czyli wszelkie zmiany charakterystycznych parametrów, takich jak: kubatura budynku, liczba kondygnacji czy zmiany powierzchni zabudowy bezwzględnie wymagają ubiegania się o pozwolenie.
   Istnieje duża grupa prac, które można przeprowadzić bez informowania kogokolwiek. Należą do niej: montaż instalacji alarmowej, telefonicznej, zagospodarowanie terenu, remont łazienki, kuchni czy też zwykłe malowanie pomieszczeń wewnątrz.
   Zgłoszenia należy dokonać w starostwie miesiąc czasu przed planowanym rozpoczęciem przedsięwzięcia. Dokument powinien zawierać informacje dotyczące specyfikacji robót i dokładnych terminów. Istotny jest także sposób wykonania. W ciągu miesiąca organ może sprzeciwić się decyzji, jeśli zaś nie stanie się tak, to możemy zaczynać remont. Mamy na to dwa lata. Sprzeciw często wnoszony jest w sytuacji, gdy prace kwalifikują się do ubiegania się o pozwolenie, natomiast w tym przypadku dokonano zgłoszenia.
   O pozwolenie także musimy starać się w starostwie. Dowiemy się stamtąd, jakie dokumenty należy dołączyć do składanego wniosku, a często jest ich stosunkowo dużo do wypełnienia. Na decyzję możemy czekać nawet dwa miesiące, natomiast po wydaniu zgody mamy trzy lata na przeprowadzenie prac. Zakończenie tego typu prac również wymaga zgłoszenia.

Autorem artykułu jest Martyna Wasiak

Oferteo.pl - Otrzymaj Oferty Firm Za Darmo!

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz